Ліга Права

Як розблокувати податкову накладну: крок за кроком

Як розблокувати податкову накладну: крок за кроком

Податкова накладна (ПН) – це первинний документ, який засвідчує факт продажу товарів або послуг та суму податку на додану вартість, нарахованого з цієї операції. Відповідно до податкового законодавства України, усі податкові накладні підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте іноді трапляється так, що податкова служба з певних причин блокує реєстрацію ПН. Це може статися через наявність ознак ризиковості господарської операції, за якою виписана ПН, або через віднесення платника податку до категорії ризикових. У будь-якому разі, заблокована ПН – це серйозна проблема як для продавця, так і для покупця. Адже неможливість зареєструвати ПН позбавляє покупця права на податковий кредит, а продавця – можливості виконати свої податкові зобов’язання.

Отже, дуже важливо вміти правильно та оперативно реагувати на блокування реєстрації ПН і розблоковувати її. Далі ми детально розглянемо всі аспекти цього питання: причини блокування, механізми розблокування, необхідні документи, строки та інше.

Зміст
  Add a header to begin generating the table of contents

  Причини блокування реєстрації податкової накладної

   

  Існує дві основні причини, через які податкова може заблокувати реєстрацію ПН:

  1. Віднесення платника податку, який виписав ПН, до категорії ризикових.
  1. Наявність ознак ризиковості в самій господарській операції, за якою виписана ПН.

  Розглянемо ці причини детальніше.

  Віднесення платника податку до ризикових

  Податкова класифікує усіх платників ПДВ на три категорії:

  – Добросовісні платники;

  – Платники з ознаками ризиковості;

  – Ризикові платники.

  Якщо платника податку віднесено до категорії ризикових, це означає, що у податкової є підозри щодо дотримання ним податкового законодавства. Найчастіше причиною віднесення до ризикових є:

  – Несвоєчасна сплата податків;

  – Заниження податкових зобов’язань;

  – Порушення правил ведення податкового обліку;

  – Недотримання вимог щодо формування статутного капіталу;

  – Відсутність ознак реальної господарської діяльності (відсутність персоналу, офісу, транспорту, складських приміщень тощо).

  Якщо платник потрапив до категорії ризикових, усі ПН такого платника будуть автоматично блокуватися до зняття “статусу ризиковості”.

   

  Ознаки ризиковості господарської операції

   

  Навіть якщо платник податків не відноситься до категорії ризикових, окрема господарська операція, за якою виписана ПН, може мати ознаки ризиковості. До таких ознак належать:

  – Операції з товарами/послугами, що часто фігурують у схемах ухилення від сплати податків (паливо, метали, зерно, газ тощо);

  – Операції з новоствореними або “сплячими” фірмами;

  – Операції з фірмами, які мають податковий борг або ознаки фіктивності;

  – Операції з афілійованими особами;

  – Операції з офшорними компаніями;

  – Операції з суттєвим перевищенням ринкових цін;

  – Відсутність економічної доцільності у господарській операції.

  Якщо податкова виявляє вищезазначені або інші ознаки ризиковості, вона може заблокувати реєстрацію окремої ПН, навіть якщо сам платник податків не є ризиковим.

  Отже, причин для блокування реєстрації ПН існує чимало. Головне – вчасно це виявити та оперативно вжити заходів для розблокування.

   

  Як дізнатися про блокування ПН та причини цього

   

  Про те, що реєстрація ПН заблокована, можна дізнатися з наступних джерел:

  1. Квитанція No2 до ПН. Якщо реєстрацію ПН заблоковано, замість квитанції про реєстрацію буде сформована квитанція No2 з кодом помилки та посиланням на відповідний критерій ризиковості.
  1. Особистий кабінет платника податків. Інформація про заблоковані ПН відображається в особистому електронному кабінеті платника в розділі “Звіти”/”Податкові накладні”.

  Для з’ясування конкретної причини блокування необхідно звернути увагу на код помилки в квитанції No2 та критерій ризиковості, на який він посилається. Це дозволить зрозуміти, чи ПН заблокована через проблеми з самим платником податку, чи через ризиковість конкретної операції.

   

  Механізм розблокування ПН

   

  Залежно від причин блокування, існують різні механізми розблокування ПН:

  1. Якщо причиною блокування є віднесення платника податку до категорії ризикових, необхідно вжити заходів для виключення платника з цієї категорії, а саме:

  – Погасити усі податкові борги та недоїмки;

  – Усунути всі виявлені порушення податкового законодавства;

  – Довести наявність ознак реальної господарської діяльності; 

  – Подати заперечення до контролюючого органу щодо неправомірності віднесення платника до категорії ризикових.

  1. Якщо ПН заблокована через ознаки ризиковості конкретної господарської операції, необхідно:

  – Подати детальні письмові пояснення щодо здійсненої операції;

  – Надати підтвердні документи, що спростовують ознаки ризиковості операції (договори, акти, накладні, платіжні документи тощо).

  Після усунення відповідних причин блокування, ПН має бути автоматично розблокована. Якщо цього не сталося, доцільно звернутися до податкової за роз’ясненнями.

   

  Необхідні документи для розблокування ПН

   

  Основним документом для розблокування ПН є письмове пояснення щодо обставин здійснення господарської операції. Таке пояснення має містити:

  – Інформацію про учасників операції (найменування, ідентифікаційні коди, місцезнаходження тощо);

  – Детальний опис товарів/послуг, що фігурують у операції;

  – Вичерпні відомості щодо умов поставки, транспортування, оплати тощо; 

  – Обґрунтування економічної доцільності та реальності здійсненої операції.

  До пояснень необхідно додати наступні підтвердні документи:

  – Копію договору;

  – Специфікації до договору; 

  – Видаткові накладні;

  – ТТН;

  – Інвойси;

  – Платіжні доручення з відміткою банку;

  – Акти виконаних робіт;

  – Інші документи, що підтверджують реальність госоперації.

  Чим більше доказів реальності операції буде надано, тим вища ймовірність розблокування ПН податковою.

   

  Строки та порядок оскарження рішень податкової

   

  Якщо після подання усіх пояснень та документів податкова відмовляє у розблокуванні ПН, таке рішення може бути оскаржене. Передбачено два рівні оскарження:

  1. Досудовий (адміністративний) порядок. Спочатку рішення оскаржується до комісії контролюючого органу вищого рівня, а у разі відмови – до центрального апарату податкової.

  Строк оскарження – 10 днів з моменту отримання рішення про відмову.

  1. Судовий порядок. Якщо відмова залишилась в силі після адміністративного оскарження, можливе звернення до адміністративного суду.

  Строк – 3 місяці з моменту прийняття останнього рішення про відмову.

  Отже, шляхів для розблокування ПН існує досить багато. Головне – діяти оперативно, обґрунтовано та наполегливо. І тоді є усі шанси поновити реєстрацію незаконно заблокованої податкової накладної.

   

  Питання та відповіді

   

  Спочатку ПН/РК оцінюється на ознаки безумовної реєстрації, а саме: чи є ПН сумою до 5 000 грн та чи врахована таблиця даних платника податку.  Далі перевіряється чи підпадає платник під критерії ризикових платників податку та чи, можливо, платник податку підпадає під критерії позитивної податкової історії. На ці показники можна вплинути шляхом вчасної сплати податків, їх повноти, наявності трудових та основних ресурсів. Останній чинник який впливає на реєстрацію ПН/РК - це чи підпадає сама операція під критерії ризиковості.

  Дану інформацію можемо отримати проаналізувавши квитанцію № 2.

   

  Якщо в квитанції є посилання на критерій ризиковості саме платника податку, то спершу необхідно вивести підприємство з “ризикових” і тоді вже “розблоковувати” ПН. У разі, якщо в квитанції є посилання на критерій ризиковості операції, то спочатку подаємо пояснення та документи по цій операції. Варто диференціювати ризиковість платника податку та ризиковість операції. Оскільки перше є значно маштабнішим у своїй покроковій діяльності щодо розблокування ПН/РК.

  Алгоритм “розблокування” ПН включає в себе три можливі етапи, а саме: перший етап, це подання пояснень та документів. У разі якщо рішення прийняте за розглядом пояснень та документів нас не влаштовує, ми можемо скористатись адміністративним його оскарженням та подати скаргу до комісії центрального рівня ДПС. Коли ж комісія центрального рівня ДПС залишає рішення комісії регіонального рівня в силі, то подальшим можливим кроком є подання позову до адміністративного суду.

  Загальний строк якого маємо дотримуватися це 365 днів з моменту виникнення податкового зобов'язання.

  Даний строк є скороченим, а саме до 10 робочих днів з моменту прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН/РК.

  У разі якщо скористалися досудовим (адміністративним) оскарженням рішення комісії регіонального рівня та отримали незадовільне рішення комісії центрального рівня, то у нас є 3 місяці на звернення до суду з дати отримання рішення про відмову в реєстрації ПН/РК за результатами розгляду скарги.

  Якщо ми не оскаржували рішення комісії регіонального рівня в досудовому порядку, то в нас є 6 місяців з дня отримання рішення про відмову в реєстрації ПН/РК.

  Пояснення формуємо в електронному вигляді та подаємо через електронний кабінет. Формат пояснень і документів може бути PDF, JPG, PNG. При цьому розмір одного файлу не повинен перевищувати 2 МВ. Саме пояснення подається окремим документом. Серед додатків обов'язково мають бути всі первинні документи по господарській операції.

  Комісія регіонального рівня має прийняти рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації ПН / РК протягом 5 днів.

  Для подачі пояснень та копій документів є лише одна спроба. Тому важливо щоб воно було ґрунтовне, зрозуміле, розкривало суть господарської операції та був наданий весь пакет документів, що стосується господарської операції по якій було зупинено реєстрацію ПН/РК. 

  Кількість документів необмежена, але самих файлів має бути не більше 100. Тому якщо документів більше 100, варто декілька документів зберігати (групувати) в один файл. Також пам'ятати, що сам файл має бути не більше 2 МВ.

  Пояснення обов'язково має містити суть господарської операції по якій було зупинено реєстрацію ПН / РК. Також мають бути розкриті основні засоби підприємства (транспорт, устаткування, приміщення, склади, інше) та трудові ресурси. Детального опису потребує й те, за рахунок чого формується податковий кредит. Завершальною частиною пояснення є прохання про розблокування ПН та перелік додатків, що з ним подаються.

  Суть господарської операції в поясненні має бути розкрита по всьому своєму ланцюгу: Придбання/постачання-оплата-доставка-зберігання-використання/продаж.

   

  Основними документами, що підтверджують здійснення господарської операції є первинні документи. Однак, важливо щоб був наявний весь пакет документів, що безсумнівно зможе підтвердити її дійсність, тож мають бути: договір; специфікації; видаткові; ттн; документи, що підтверджують зберігання товару; сертифікати якості, якщо їх наявність вимагає договір; довіреності на отримання тмц; рахунки; банківські виписки; інвойси; акти наданих послуг/виконаних робіт та інше.

  Якщо в договорі з контрагентом вказана відповідальність за нереєстрацію ПН, то вона можлива в межах умов договору. Однак, відсутність дій спрямованих на реєстрацію такої ПН, також може розцінюватись контрагентом як збитки. Відповідно до встановленої судової практики, саме факт відсутності реєстрації ПН у ЄРПН через відмову податкового органу у їх реєстрації є достатнім доказом протиправної поведінки, та порушенням господарського зобов'язання - наданої гарантії того, що контрагент за договором матиме право на користування податковим кредитом у розмірі суми ПДВ, який визначено договором у складі ціни.

  Please enable JavaScript in your browser to complete this form.